تبلیغات
پایگاه مقالات دامپروری و دامپزشكی
پایگاه مقالات دامپروری و دامپزشكی
آبزیان، گاو شیری، تمساح، شترمرغ، بوقلمون، زنبورعسل، مرغ، گوسفند، بلدرچین، شتر، كبك و...
تبلیغات

جستجو

نظرسنجی

در بخش دامپروری تمایل به سرمایه گذاری در كدام زمینه را دارید؟

طنز

صفحات جانبی
آمار سایت
  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان : 1
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :

نکاتی در زمینه مدیریت پرورش بوقلمون
نکاتی در زمینه مدیریت پرورش بوقلمون

 
نگهداری بوقلمون در سنین جوجگی، یكی از مشكل ترین مراحل پرورش بوقلمون است. بوقلمون های جوان نیز در مقابل عوامل بیماری‌زا كاملاً حساسند از این رو باید توجه فراوانی به آنها مبذول داشت.

امروزه در اغلب كشورها، بوقلمون را بصورت تجارتی و به تعداد زیادی نگه داری می‌كنند وتعداد معدودی از شركتهای اصلاح نژادی، سویه های تجارتی مخصوص به خود را ارائه می‌دهند كه از ضریب تبدیل و قدرت رشد بسیار بهتری نسبت به دیگر نژادها برخوردارند.

در طریقه پرورش به صورت صنعتی، باید با تحت نظر گرفتن شرایط محیطی تمامی نیازهای بوقلمون را در نظر گرفت تا با تنظیم حرارت، تهویه، بهداشت و بالاخره جایگاه حداكثر نتیجه مطلوب حائز شود.

دمای مورد نیاز

دما در هفته های مختلف باید به قرار زیر باشد:

در شروع دوره پرورش و در سیستم آشیانه گرم (گرمایش در كل سالن) دمای آشیانه را در حدود 34 الی 36 درجه سانتی گراد تامین كنید و این دما را در اواخر هفته اول به  32 درجه سانتیگراد برسانید.

سپس دمای آشیانه را در هفته دوم 29 ، هفته سوم 26 ، در هفته چهارم 24 (در تمام این مدت حرارت سالن نباید از 24 درجه سانتی گراد كمتر گردد)، هفته پنجم 21 درجه سانتی گراد و از هفته ششم  تا پایان دوره دمای 18درجه سانتی گراد را حفظ نمایید.

در مورد تامین دمای مورد نیاز نژاد های صنعتی، حتماً از راهنمای پرورش آن نژاد استفاده نمایید. در روزهای اول جوجه ها نباید از منبع حرارتی دور شوند چون ممكن است سرما بخورند. اگر از دستگاه مادر مصنوعی استفاده می‌شود باید دور دستگاه مادر حصاری كشید تا از آن دور نشوند و یا اگر از هیتر استفاده میشود باید تمامی سالن حرارت یكنواخت و مناسب داشته باشد.تهویه و رطوبت

برای رشد معمولی جوجه بوقلمون هوای تازه و تمیز ضرورت دارد. با استفاده از پنجره های تهویه‌ای و همچنین هواكش‌های برقی می‌توان تهویه را كنترل كرده كه البته تهویه نباید سبب سرد شدن سالن گردد.

هنگام ورود به سالن می‌توان وضعیت تهویه را بخوبی تشخیص داد، زیرا وجود هرگونه بوی نامناسب دلیل عدم و نقص تهویه است. تهویه نامناسب از طرفی سبب كم كردن رطوبت می شود.

وجود رطوبت در داخل سالن نیز یكی از نشانه های نقص تهویه است. سالن نگهداری جوجه ها همیشه نباید خشك نگهداری شود و اگر خشكی هوا بیش از حد لازم باشد رشد پرها كم شده و وضعیت پرها نامناسب می گردد.

بهداشت و بهسازی

جلوگیری و پیش‌گیری از بیماری مستلزم رعایت اصول بهسازی و بهداشت است. از اینرو باید لانه و همچنین وسایل را قبل از ورود و پایان هر دوره به خوبی شست و ضد عفونی نمود.

فضای لازم

فضایی كه باید در اختیار جوجه بوقلمون باشد:

در هفته اول 30 جوجه در هر متر مربع، در هفته 2-4 تعداد 20 جوجه، در هفته 5 -6 تعداد 10 جوجه، در هفته 7 -8 تعداد 8 جوجه، در هفته 9-12 تعداد 5 عدد و در هفته 13-20 تعداد 2-3 بوقلمون در هر متر مربع.

وسایل نگهداری جوجه بوقلمون

وسایلی كه برای پرورش و نگهداری جوجه بوقلمون به كار میرود تقریباً شبیه به آن چیزی است كه در پرورش جوجه های مرغ به كار می رود.

استفاده از نور برای پرورش بوقلمون

در 48 ساعت اول باید در تمام مدت شبانه روز از روشنایی در سالن نگهداری جوجه بوقلمون‌ها استفاده كرد. بعد از اینكه جوجه بوقلمون‌ها به خوردن و آشامیدن عادت كردند باید به مرور نور را كم كرد به طوری كه در سن 2 هفتگی به حداقل مقدار روشنایی رساند.

معمولاً مقدار 13- 14 ساعت نور در شبانه روز برای بوقلمون‌ها از سن 2 هفتگی به بعد كافی است. شدت نور نیز مهم است معمولاً در 48 ساعت اول باید از نور شدید‌تر و سپس از نور ضعیف‌تر استفاده نمود.

طبق آزمایشی كه در انگلیس انجام شده، نور قرمز و سبز هر دو اثر خوبی از نظر رشد نسبت به نور سفید در بوقلمون‌ها دارند. ولی وقتی كه شدت انوار مذكور به اندازه شدت نور سفید است اختلافی از نظر میزان رشد در بوقلمون‌ها دیده نشده است، از اینرو به نظر می‌رسد مسئله شدت نور مهمتر از رنگ آن است.

بوقلمون‌ها نیز مانند مرغ‌ها در نور آبی قادر به دیدن نیستند از اینرو هنگام گرفتن آنها میتوان از نور آبی استفاده كرد. به هر حال استفاده از نور آبی، به مدت 24 ساعت اثر بدی بر بوقلمون دارد.

طرز استفاده كردن از نور در پرورش بوقلمون ها بستگی به نژاد و طرز نگهداری و بالاخره سن فرستادن آنها به كشتارگاه دارد ولی از نظر راهنمایی از نور می‌توان به طریقه زیر استفاده كرد:

0-6 هفتگی: در 48 ساعت اول به طور دائمی از نور استفاده می‌شود، سپس میزان روشنایی را به مرور به 14 الی 18 ساعت می‌رسانند (كم كردن نور باید به طور آهسته وتدریجی صورت گیرد).

6-22 هفتگی: از 14 ساعت نور باشدت كم استفاده می‌شود.

22-30 هفتگی: مدت روشنایی نور را به 10-12 ساعت می‌رسانند.

پرورش جوجه بوقلمون ها

برای نگهداری از جوجه بوقلمون باید عملیات زیر انجام داد:

قبل از ورود جوجه ها باید تمام وسایل نگهداری لانه را شستشو و ضد عفونی كرد و سپس وسایل پرورش به دقت چیده شوند. ماشین مادر را گرم و یا هیتر را روشن كرد و تهویه را در وضع مناسبی قرار داد.

از ریختن جوجه ها تعداد بیش از حد استاندارد در هر متر مربع باید خودداری كرد. به مسئله تغذیه جوجه بوقلمون ها نیز باید در روزهای اول توجه فراوانی نمود.

در روش پرورش در روی بستر حتماً باید از بستر مناسب استفاده كرد. در روزهای اول باید بستر را با پارچه و یا كاغذ پوشاند تا جوجه بوقلمون ها از مواد بستر نخورند (البته برخی ها از جعبه هایی كه برای حمل و نقل جوجه ها استفاده می شود نیز استفاده می كنند ولی این امر از نظر بهداشتی به هیچ وجه توصیه نمی شود).

هنگامی كه جوجه ها طرز غذا خوردن را یاد گرفتند میتوان كاغذ ها را برداشت. در بعضی از سالن های پیشرفته پرورش بوقلمون از كف های توری یا نرده ای (Wire or Slat Floor) نیز استفاده میكنند. این كف ها بسیار بهداشتی است ولی گران تمام می شود و جوجه بوقلمون‌ها نیز نمی‌توانند براحتی روی آنها راه بروند و اغلب ممكن است دچار ناراحتی و ضعف پا و پنجه گردند.

جوجه بوقلمون‌ها برعكس جوجه مرغ‌ها خوردن و آشامیدن را به خودی خود یاد نمی گیرند. ازاینرو باید به آنها آموخت. آموختن طرز آشامیدن و خوردن یكی از اشكالات پرورش بوقلمون است.

برای اینكه جوجه بوقلمون ها را به خوردن ترغیب كنند، مقداری از جو خرد شده، مقداری از شیر و برخی از تخم مرغ پخته و خرد شده و یا غذای سبز استفاده می‌كنند.

برخی از تولید كنندگان تعدادی جوجه بوقلمون مسن را بین جوجه بوقلمون های یكروزه رها می‌كنند تا توسط آنها خوردن و آشامیدن را فراگیرند (كه البته این روش به خاطر ریسك بالای ابتلا به بیماری در جوجه ها امروزه منسوخ شده است و فقط در شرایط روستایی گاهی از آن استفاده می‌كنند).

به طور كلی بوقلمون ها نسبت به مرغ ها، بسیار كودن هستند به نحوی كه در نگهداری بوقلمون به طور طبیعی، این پرنده همانند مرغ مادر بخوبی از جوجه های خود مراقبت نمی‌كند، اغلب جوجه های خود را تلف می‌كند و یا در مقابل پرندگان دیگر از جوجه های خود دفاع نمی كند.

همچنین اگر در روی تخم خوابیده باشد ممكن است چند روز بدون غذا بخوابد و اگراو را بزور جهت خوردن خوراك از روی تخم بلند كنند ممكن است پس از سیر شدن فراموش كند كه باید دوباره در روی تخم ها بخوابد از این جهت ممكن است با اندك غفلت، تخم ها خراب شوند (البته در محیط روستایی و غیرصنعتی).

جوجه بوقلمون نیز بسیار كم هوش و بی استعداد است و از این رو یكی از اشكالات اولیه پرورش بوقلمون عدم فراگرفتن طرز غذا خوردن و آشامیدن است.

باید در روزهای اول نهایت دقت و توجه و حوصله را نمود تا جوجه ها طرز خوردن و آشامیدن را فرا بگیرند وگرنه در طی روزهای اول شاهد تلفات بسیار بالایی خواهیم بود. در پرورش جوجه بوقلمون‌ها باید دقت نمود كه قسمت پرورش تا مرز امكان دارای گوشه یا زاویه نباشد چون ممكن است كه با جمع شدن جوجه ها در یك گوشه روی هم شاهد تلفات ناشی از خفگی در آنها باشیم.

پس بهتر است قسمت پرورش ما حالت بیضی مانند داشته باشد. بوقلمون ها معمولا در بین 20 - 28 هفتگی به سن بلوغ ‌می‌رسند كه البته این امر بستگی به نوع، سویه و بالاخره جنس دارد. معمولاً نژادهای سبك كمی زود تر از نژادهای سنگین به سن بلوغ می‌رسند.

فصل جوجه كشی و همچنین طرز نگهداری نیز كم و بیش در تسریع یا تاخیر بلوغ اثر دارد. مسئله تشخیص رسیدن به سن بلوغ بسیار مهم است زیرا وقتی كه پرنده به سن بلوغ می‌رسد گوشت از نظر كیفیت به حداكثر مرغوبیت خود می رسد و بعد از آن با چربی گرفتن بدن از كیفیت آن كاسته می ‌شود. امروزه سعی می شود كه بوقلمون ها را از نظر بلوغ زودرس كنند به این معنی كه زودتر به سن بلوغ برسند.

به این ترتیب تاریخ فرستادن بوقلمون ها به كشتارگاه به جلو خواهد افتاد. در ایران معمولاً بوقلمون های ماده را در 16 هفتگی به بازار می فرستند زیرا پس از آن دیگر رشد نمی‌كند ولی بوقلمون نر را تا 26 هفتگی نگاه می‌دارند.

وزن زنده بوقلمون های ماده 5/7 -8  kg و وزن نرها در حدود kg 12-13 است (كه البته این مقادیر برای نژادهای مختلف متفاوت است و این اعداد فقط به صورت میانگین ذكر شده اند).

ضریب تبدیل غذایی بوقلمون ها نسبت به سن پرورش متفاوت بوده و در نژادهای صنعتی مدرن معمولاً 5/2 الی 5/3 است یعنی به افزایش سن نگهداری این میزان افزایش یافته و به ازای هر 5/2 الی 5/3 كیلوگرم غذای مصرفی 1 كیلوگرم وزن زنده به دست می‌آید. امروزه موسسات اصلاح نژادی توانسته‌اند این مقدار را با روش های اصلاحی بهبود بخشند.

 


موضوع : پرورش بوقلمون ,
برچسب ها : پرورش بوقلمون ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ یکشنبه 16 مرداد 1390      ( ) نظرات
...

برچسب نوشته ها