تبلیغات
پایگاه مقالات دامپروری و دامپزشكی
پایگاه مقالات دامپروری و دامپزشكی
آبزیان، گاو شیری، تمساح، شترمرغ، بوقلمون، زنبورعسل، مرغ، گوسفند، بلدرچین، شتر، كبك و...
تبلیغات

جستجو

نظرسنجی

در بخش دامپروری تمایل به سرمایه گذاری در كدام زمینه را دارید؟

طنز

صفحات جانبی
آمار سایت
  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان : 1
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :

رفتار شناسی شترمرغ رفتار شناسی شترمرغ

در این مقاله سعی داریم رفتارهای شترمرغ را در فضاها و موقعیت هاتی گوناگون بررسی کنیم .در محیط طبیعی شترمرغ در خارج از فصل تولید مثل گونه‌ای اجتماعی است و گروههایی از جنس و سنین مختلف را بویژه پیرامون چالابها تشكیل می‌ دهد.

در این محیط ها شترمرغ با انواع گوناگون حیوانات روبروست و معمولأ از برخورد نزدیك با سایر حیوانات پرهیز می كند و كمتر رفتار خشن نسبت به آنها ابراز داشته و در 75 درصد از موارد با چشم پوشی یا تحمل، با سایر حیوانات برخورد می كند.
در هنگام خواب، شترمرغ های بالغ مایلند سرشان را بالا نگهدارند در حالیكه جوجه های جوان دوست دارند در وضعیت دمر بخوابند. در محیط محصور شترمرغ های نر در طول حصار حركت كرده و حتی هنگامی كه جیره های مكمل در اختیارشان گذاشته می شود، باز هم در علفزار به دنبال علوفه می گردند كه علت ظاهراً ترجیح علوفه است. طی یك بررسی رفتارهای بارز در محیط اسارت ، عبارتند از: ایستادن، با تأنی راه رفتن، راه رفتن معمولی، نشستن، خوراك خوردن ( از جیره متراكم ) و جستجوی علوفه. شتر مرغ در هوای بارانی ماندن زیر باران را به رفتن زیر سرپناه ترجیح می دهد. طبق بررسی های به عمل آمده، هنگام خوراك خوردن مدت زمانی كه نرها برای نگاه كردن به اطراف صرف می كنند، خیلی بیشتر از ماده ها است.
..

 


موضوع : پرورش شترمرغ ,
برچسب ها : پرورش طیور , رفتارشناسی طیور , رفتار شناسی شترمرغ ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ پنجشنبه 31 شهریور 1390      ( ) نظرات

مروری بر روشهای پیشگیری و كنترل بیماری گامبورومروری بر روشهای پیشگیری و كنترل بیماری گامبورو

بیماری بورس عفونی ( IBD ) از جمله بیماریهای ویروسی ، حاد و بسیار مسری پرندگان جوان میباشد که هدف اولیه آن بافت لنفاوی بوده و از سوی دیگر ، بورس فابریسیوس ( Cloacal bursa ) را تحت تاثیر قرار می دهد . این بیماری برای نخستین بار در سال 1962 میلادی توسط Cosgrove شناسایی شد .
وی در ابتدا ، بیماری گامبورو را به (( نفروز پرندگان )) نسبت داد . دلیل آن نیز ضایعات کلیوی مشخص یافته شده در لاشه پرندگانی بود که بر اثر ابتلا به این بیماری تلف شده بودند . پس از نخستین شیوع این بیماری در ناحیه Gumboro , Delaware ، نام بیماری فوق به گامبورو تغییر یافت و از آن زمان تاکنون با این عنوان ، شناخته می شود .
اهمیت اقتصادی این بیماری ، از دو جهت حائز اهمیت میباشد . نخست آن که سویه هایی از ویروس عامل این بیماری ، توانایی آن را دارند که سبب تلفاتی بیست درصدی در جوجه هایی با سن 3 هفته یا بیشتر ، شوند . اما نکته دوم که از اهمیت به مراتب بیشتری نیز برخوردار است ، تضعیف ایمنی جوجه های درگیر با این بیماری در سنین پائین میباشد .
از جمله مشکلاتی که به واسطه تضعیف ایمنی ایجاد میشوند ، می توان به درماتیت گانگریونی ،Inclusion body hepatitis – anemia Syndrome ، درگیری با E.Coli و شکست واکسیناسیون ، اشاره نمود .
حفاطت جوجه های جوان در برابر درگیری اولیه با این بیماری ، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار میباشد . به طور معمول ، حفاظت اولیه جوجه ها در برابر بیماری گامبورو از طریق آنتی بادی های مادری انتقال یافته به جوجه های تازه تفریخ شده ، حاصل می گردد . از سوی دیگر ، بر اساس تحقیقات به عمل آمده ، مشخص شده است که ویروس عامل این بیماری ، بر انسان و سلامت عمومی تاثیرگذار نیست .


 


موضوع : پرورش مرغ , بیماری های طیور ,
برچسب ها : بیماری گامبورو , پیشگیری بیماری گامبورو , بیماری گامبورو عفونی ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ چهارشنبه 30 شهریور 1390      ( ) نظرات

بوقلمونبوقلمون
                                                                                                    


نوع

پرنده ای است در جنوب آمریکا که پوشیده و تزئین شده است از پر و تاج بر روی سر و زیر گردن. بوقلمون های وحشی هم وجود دارند.

● خلق وخو

وقتی اکثر مردم به بوقلمون ها فکر می کنند ، به فکرشکر گذاری برای چنین غذایی می افتند. در حالی که بیشتر کسانی که آنها را برای خوردن پرورش می دهند. بعضی ها آنها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند و بعضی ها هر دو کار را انجام می دهند بعضی ها بوقلموها را برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی و برخی دیگر آنها را جهت خوردن نگه می دارند. گونه های بسیار زیادی از بوقلمون ها وجود دارند. به هر حال در کل دو گونه بوقلمن وجود دارد ، بوقلمون اهلی و وحشی. بوقلمون های وحشی در محیط آزاد پرورش یافته و برخی از آنها به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند. آنها قادر به پرواز کردن هستند و گفته شده از نوع اهلی خود باهوش تر می باشند. نوع اهلی ، آنهایی هستند که قادر به پرواز کردند نیستند و برای خوردن استفاده می شوند. بوقلمون های وحشی و اهلی از نظر فیزیکی با هم متفاوتند. بوقلمون های اهلی خیلی بزرگ تر از نوع وحشی خود می باشند. نوک دم بوقلمون های وحشی قرمز و رنگ دم اهلی آنها سفید می باشد.بوقلمون وحشی خیلی سریعتر ازاهلی آن می باشد. سریعترین بوقلمون وحشی می تواند بالای ۵۶ کیلومتر در ثانیه بدود ، در حالی که یک بوقلمون اهلی بالغ خیلی آرام می تواند راه برود (ماده ها کمی تند تر از نرها می باشند چون وزن کمتری دارند). بوقلمون های وحشی بینایی و شنوایی بهتری نسبت به نوع اهلی خود دارند. فقط بو قلمون نر از خودش صدا در می آورد (Gobble) ، بوقلومن های ماده می توانند صدای قَدقَد درآورند قادر به درآوردن صدا مانند نرها نمی باشند. فقط بوقلمون های نر می تواند پرهای دم خود را تکان دهند ، ماده ها قادر به این کار نمی باشند.
...

 


موضوع : پرورش بوقلمون ,
برچسب ها : بوقلمون , پرورش بوقلمون , منشا بوقلمون , نگهداری بوقلمون ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ سه شنبه 29 شهریور 1390      ( ) نظرات

لنگش (لامینایتس)لنگش ( لامینایتس)

لنگش به معنی التهاب بافت عروقی می باشد. لنگش یك بیماری غیر عفونی است كه در بر گیرنده تغییرات دژنراتیو در لایه حساس سم است. مراحل لنگش شامل مراحل حاد, تحت حاد و مزمن است, لنگش تحت حاد بیشتر در سایر موارد شایع می باشد.
- لنگش حاد در هنگام بروز بسیار دردناك است.
- لنگش تحت حاد 1-3 ماه بدون نشانه است.
لنگش در نتیجه حالتهای پیچیده ایجاد می گردد.
علل لنگش (لامینایتیس):
علل لامینایتیس را می توان به سه دسته تقسیم نمود.
1- عدم تعادل غذایی
2- عدم اتساع كافی شكمبه
3- سم چینی زیاد
استفاده از سطوح بالا مواد كربوهیدراته قابل تخمیر در جیره مخلوط با فیبر ناكافی می تواتد موجب بروز اسیدوز شكمبه شده و در اینحالت با از بین رفتن اغلب باكتریهای شكمبه، باكتریهای لاكتو باسیل رشد كرده و pH شكمبه كاهش می یابد در پاسخ به این عمل بدن گاو تولید هیستامین می نماید كه باعث انقباض و سپس اتساع مویرگهای لایه مورقه پا می شود و خیز و تجمع خون همراه با تخریب دیواره عروق خونی دیده می شود پاها دردناك شده و منجر به آسیب مویرگها شده و از تولید طبیعی كراتین در سم جلوگیری می گردد.
انواع لنگش(لامینایتیس):
...

 


موضوع : پرورش گاو شیری , بیماری های گاو شیری ,
برچسب ها : لنگش گاو , علل لنگش گاو , درمان لنگش گاو ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ دوشنبه 28 شهریور 1390      ( ) نظرات

برچسب نوشته ها