تبلیغات
پایگاه مقالات دامپروری و دامپزشكی
پایگاه مقالات دامپروری و دامپزشكی
آبزیان، گاو شیری، تمساح، شترمرغ، بوقلمون، زنبورعسل، مرغ، گوسفند، بلدرچین، شتر، كبك و...
تبلیغات

جستجو

نظرسنجی

در بخش دامپروری تمایل به سرمایه گذاری در كدام زمینه را دارید؟

طنز

صفحات جانبی
آمار سایت
  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان : 1
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :

انگل های گوسفند و انواع آنهاانگل های گوسفند
 
گوسفند نیز مثل سایر حیوانات به انگل‌هاى داخلى و خارجى آلوده مى‌شود که سبب ناراحتى این حیوان مى‌گردد. انگل‌هائى که سبب آلودگى گوسفند مى‌شد، عبارتند از: انگل‌هاى داخلى و انگل‌هاى خارجى.
         انگل‌هاى داخلى
انگل‌هاى داخلى گوسفند به‌خصوص در مواردى که شرایط آب و هوائى براى رشد و فعالیت انگل در مرحله‌اى که انگل مجبور است آن مرحله از زندگى خود را در خارج از بدن حیوان میزبان به‌سر ببرد، مناسب باشد یکى از مشکلات عمدهٔ پرورش گوسفند است.
 
انگل‌هاى داخلى متعددى وجود دارد که گوسفند به آنها آلوده مى‌شوند، مهمترین آنها عبارتند از: کپلک، تنیاى رودهٔ گوسفند، انگل‌هاى معدی-ریوى (قزل‌قورت).
         کپلک (Fasiola Hepatica)
این انگل که در کبد حیوان زندگى مى‌کند، وجود او در گوسفند سبب علائمى مثل: ضعف، لاغری، تورم زیرگلو، کم‌خونی، آب آوردن حفرهٔ بطنی، لاغرى و ریزش پشم مى‌شود.
 
قبل از اقدام به پروار کردن گوسفند باید به حیوانات داروى ضد کپلک خورانیده شود. توصیه مى‌شود براى از بین بردن کامل این انگل‌ها در حیوان، خورانیدن دارو ۴-۶ هفته بعد دوباره تکرار شود.


 


موضوع : بیماری های گوسفند ,
برچسب ها : انگل های گوسفند , انواع انگل های گوسفند , تنیاى رودهٔ گوسفند , انگل‌هاى خارجى گسفند , جلوگیرى از ابتلاى حیوانات به انگل‌ها و بیمارى‌ه , کپلک ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ شنبه 30 مهر 1390      ( ) نظرات

ورم پستان گاو شیریورم پستان گاو شیری

واژه ورم پستان به التهاب غده پستانی بدون توجه بعلت آن اطلاق میشود كه بوسیله تغییرات فیزیكی شیمیائی ومعمولا میكربی شیر وهمچنین تغییرات حاصل از بیماری در بافت غده پستانی مشخص میشود

مهمترین تغییراتیكه در شیر ایجاد میشود عبارت است از:

تغییر رنگ وجود لخته و پیدایش تعداد زیادی لوكوسیت ( گلبول سفید)با علا ئم تورم گرمی درد وسفت شدن غده پستانی كه بوسیله آزمایش ظاهری شیر میتوان آ نها راتشخیص داد . موارد زیادی از ورم پستانها را بسهولت نمیتوان مشخص كرد بطوریكه دارای نشانیهای درمانگاهی نیستند (ورم پستان مخفی) دراین نوع ورم پستانها به آزمایش غیر مستقیم یعنی شمارش گلبولهای سفید متوسل میشوند

اپیدمیولوژی :

ورم پستان درتمام حیوانات پستاندار ماده بروز میكند ولی در گاوهای شیری دارای اهمیت اقتصادی است وآنهم بعلت خساراتی است كه به صنعت تولید شیر وفرآورده ها ی آن وارد می شود . البته در اثر بیماری ورم پستان تلفات دامی نیز وجود دارد لكن زیا ن اقتصا دی آ ن مربوط به تلفا ت به تنها ئی نیست بلكه كاهش مقدار شیر پستا ن مبتلا و اختلال در فر آوری شیر عمده ترین خسارات را تشكیل میدهد . از جمله خسارات دیگر آن انتشار ورم پستا ن در سایر دامها ی گله وبعضا ایجاد گلو درد استرپتوكوكی ویا سل و بروسلور در انسا ن است

شیوع بیماری ورم پستان در اغلب كشورهاحدود 40 در صد است كه در بعضی از كشورها تا 25 در صد آنرا كاهش داده اند .

بطور متوسط ابتلا هر كارتیه (قسمت ) از پستان به بیماری سبب كاهش 8 درصد تولید شیر آن كارتیه میگردد ویطور كلی در یك گاو مبتلا سبب كاهش 15 در صد از تولیدشیر میشود. ازطرفی زیان حاصل از تغییرات تركیب شیر مثل كاهش چربی كاهش كازئین ولاكتوز و افزایش سرم شیر وپروتئین ها وافزایش كلرور ها نیز بایستی در نظر گرفت .

عوامل ایجاد ورم پستان :


 


موضوع : بیماری های گاو شیری ,
برچسب ها : ورم پستان گاو شیری , درمان ورم پستان , تشخیص ورم پستان , علایم ورم پستان , بیماری های گاو شیری , عوامل ایجاد ورم پستان ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ شنبه 30 مهر 1390      ( ) نظرات

سندرم خونریزی روده در گاوهای شیریسندرم خونریزی روده در گاوهای شیری

امروزه ( HBS ) یا سندرم خونریزی روده در گاوهای شیری بیش از پیش متداول شده است . HBS با مرگ ناگهانی حیواناتی عارض می شود که اغلب نشانه ای از بیماری ندارند .

در این بیماری کالبد گشایی حیوانات علائمی از خونریزی سخت در روده ی باریک را نشان می دهند .

دلیل HBS ناشناخته است اما بعضی از مدارک چنان اظهار می دارند که این مشکل چند عاملی است .شرایط مستعد کننده مختلفی دست در دست هم می دهند تا این مشکل ایجاد شود . این شرایط شامل اسیدوز و سطوح بالای نشاسته ایی است که به روده ی باریک می رسد .

چون در این بیماری درمان به ندرت موفقیت آمیز است لذا پیشگیری راه ارجحتری است . رعایت بعضی نکات تغذیه ای می توانند برای پیشگیری از این مشکل مؤثر باشند که جزئیات آنها در متن زیر آمده است .

بالانس جیره غذایی به نحوی که مواد مغذی مناسب را برای گاوهای شیری پر تولید تامین کند و در عین حال سلامت سیستم گوارشی را حفظ نماید ،یک هنر به شمار می رود . گاو شیری در زمان زایش به خاطر تغییرات محیط یا تغییر گروه و یا تغییرات جیره ای استرس را تجربه می کنند که این استرس می تواند مشکلات هضمی را به دنبال داشته باشد . مصرف پایین خوراک و الگوهای ناصحیح تغذیه اغلب باعث افزایش اسیدوزهای شکمبه ای می شود .

همچنین مقدار زیاد انرژی در جیره می تواند به گاوها در تامین انرژی بیشتر برای تولید شیر بیشتر کمک کند . اما جیره های پر انرژی عمدتاً " اسیدوزهای شکمبه ای را بیشتر می کنند . در 10 سال اخیر به خاطر افزایش وقوع سندرم خونریزی روده تعداد مرگهای ناگهانی در مزارع شیری افزایش وقوع سندرم خونریزی روده تعداد مرگهای ناگهانی در مزارع شیری افزایش داشته است و این مسئله باعث شده متخصصان تغذیه همان طور که به سلامت شکمبه توجه می کنند ، توجه بیشتری روی سلامت روده ای داشته باشند .

 


موضوع : بیماری های گاو شیری ,
برچسب ها : سندرم خونریزی روده در گاوهای شیری ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ شنبه 30 مهر 1390      ( ) نظرات
...

التهاب پستان چیست؟ التهاب پستان چیست ؟ ( Mastitis )

بطور عمومی در علم آسیب شناسی تعریف التهاب چنین است :

به مجموعه واکنشهای دفاعی و حفاظتی بدن که در مقابله با عاملین التهاب ( کل وقایع و فعل و انفعالات بافت همبند رگهای خونی و سلولهای محل وقوع التهاب ) بروز میکند التهاب اطلاق میگردد.

نقش اساسی را در بروز التهاب سیستم ایمنی بدن ( Immunsystem ) و آرام شدن گردش خون در محل التهاب ( Haemostase ) اجرا میکنند.
اختلال گردش خون همراه با کاهش گردش خون سرخرگی و جلوگیری از گردش خون سیاهرگی میگردد. این اختلال سبب کاهش تامین بافت محل التهاب از اکسیژن، مواد غذایی و هورمونها و ویتامینها میگردد. علت کاهش گردش خون سیاهرگی در قبال تجمع مواد زاید و سموم عاملین التهاب میباشد که در نهایت باعث آسیب بافت محل التهاب میگردد .
یکی دیگر از عواقب التهاب ازدیاد پلاسمای خون و محتوای سلولی سلولهای خونی در محل التهاب میباشد که باعث تورم بافت مبتلا میگردد ( Oedem ).

علائم بارز و کلاسیک التهاب چنین است ( Kardinalsymptom ) :


 


موضوع : بیماری های گاو شیری ,
برچسب ها : التهاب پستان چیست ؟ , تشخیص و روند التهاب پستان , التهاب تحت بالینی , عوامل التهاب پستان ,


((تنها یك كلیك برای تشكر كافیست))
گردآورنده :ادمین 1 در تاریخ شنبه 30 مهر 1390      ( ) نظرات

برچسب نوشته ها